Hayvan mezarlığının Ordu’nun çok büyük bir eksiği olduğunu belirten Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut, “Ordu Büyükşehir Belediyesi önderliğinde bir hayvan mezarlığının mutlaka kurulması lazım.” dedi.

Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: Öncelikle şunu belirtmek istiyorum geçtiğimiz dönemde bazı eksiklikler olmasına rağmen biliyorsunuz hayvan hakları yasası kabul edildi. Kedi, köpek ve gelincik cinsi evcil hayvanlarımızın kimliklendirilmesi ve onların bazı sosyal hakları ile alakalı olarak yasa yürürlüğe girdi. Eksik mi çok eksik ama bir yerden başlamak lazım. Maalesef ülkemiz son zamanlarda oldukça gelişen pet hayvancılığı konusunda kanunlarımızı kamu geriden takip ediyor. yani özel sektör daha ileride gibi. Bazı şeyleri geç de olsa geriden takip etmek suretiyle yapmaya çalışıyor. Toplum olarak da zaten birçok konuda böyle bir eksikliğimiz var.

ONLARA ÇÖP GİBİ DAVRANILMASINI İÇİME SİNDİREMİYORUM

Son yıllarda kedi köpek besleme alışkanlığı bizim toplumumuzda oldukça fazla yer edinmeye başladı. Bir müddet sonra insanlar bu sahip olduğumuz canlarla kendi ailelerinin bireyi gibi kaynaşarak onlarla yaşam birlikteliği oluşturmaya başladı. Ama biliyorsunuz ne yazık ki bu dünyayı beraber paylaştığımız bazı sokaklara terkedilmiş ailesi olmayan kedi, köpeğimiz canlılarımız var. Sadece kedi köpek de değil aslında, insanlar uzun yıllardır ekmeğinden, gücünden de yararlandığı at, eşek gibi hayvanları da sokaklara terk eder hale geldiler. Bu ayrı bir sorun ama sonuçta her canlının yaşam hakkı olduğu gibi yaşamında bir sonu geliyor. Bu canlılar bizleri kısacık hayatları boyunca gerek psikolojik olarak, gerek ekonomik güç olarak, gerek fiziksel güç olarak insanların yanında olan canlılar hayatlarının sonuna geldiğinde bir çöp muamelesi görmesini bir veteriner hekim olarak değil insan olarak içime sindiremiyorum. Bizim dinimizin gereği de bu zaten. Bizim toplumsal anlayışımızın gereği de bu olması lazım ama maalesef yaşayan bu canlılara mal ya da bir eşya gibi bir uygulama yapıyoruz biz. Evet bu çok yanlış bir durum. İKİ AÇIDAN BÜYÜK ÖNEMİ VAR Hayvan mezarlığı konusu ilimizin çok büyük bir eksiğidir. Birçok yerde bu vardır. Bunun iki başlık altında değerlendirilmesi gerekmektedir. Birincisi çevre ve toplum sağlığı açısından değerlendirilmesi lazım. Bu hayvanların öldürüldükten sonra belirli bir hayvan mezarlığına nakli mümkün olmadığı zaman bunun toplu olarak gömüldüğü veya belirli çöp bölgelerine atıldığı gibi bir izlenim uyanıyor. Bu çok yanlış. Çünkü bu hayvanların bir kısmı enfektif hastalıklar taşıyabilirler, viral hastalıklar taşıyor olabilirler bunu bilemiyoruz. Ya da organik olarak bir canlının kendini zamana göre ölümle birlikte oluşan bazı bakterilerin, çürümenin yan etkileri insanlar üzerinde olumsuz etkiler çıkarabilir. Bunu da düşünmek lazım.

CENNETLİK OLDUKTAN SONRA HOR GÖRÜLMESİ İNSANİ BİR DURUM DEĞİL

İkincisi ve en önemli boyutu insanlara 15 sene 20 sene hizmet etmiş onlarla koyun koyuna yatmış canlının gözlerini yumduktan sonra kalbi durduktan sonra yani cennetlik olduktan sonra böyle bir çöp gibi çöp yığınlarının arasında sağa sola böyle atılması ve hor görülmesi insani bir durum değil. Bu İnsanlar hayvanları için gerekirse verecek kişiler, hayvanları öldüklerinde köyü veya uygun bir yeri olmayan vatandaşlar ne yapacaklar en doğal şekilde belediyeye haber verecekler. Sizleri kutluyorum Ordu Olay Gazetesi’ne bu durumu gündeme getirdiği için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ne olacak bu kadar hayvan. Ordu Büyükşehir Belediyesi önderliğinde bir hayvan mezarlığının mutlaka kurulması lazım. Zaten belediyenin geçici barınağı bir sürü hastaneler, klinikler vardır diye biliyorum olmaması mümkün değil. Ama bunun normal şartlarda yerel yönetimlerin önderliğinde özel ve gezilebilir güzel bir mezarlık yapılması gerekir. Buranın Her hayvan severin hayvanı öldüğünde gömebileceği, ziyaret edebileceği bir mezarlık haline getirilmesini canı gönülden arzu ediyorum. Biz veteriner hekimler odası olarak bu alanda ne gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İnanıyoruz ki yerel yöneticiler de bunu yapmaya hazırlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here